propolski.pl: Hiszpania: znika pomnik św. Jana Pawła II. Statua Che Guevary pozostaje nietknięta

Hiszpania: znika pomnik św. Jana Pawła II. Statua Che Guevary pozostaje nietknięta

Władze regionu Galicji podjęły decyzję o usunięciu z Monte del Gozo pomnika św. Jana Pawła II, który upamiętniał IV Światowe Dni Młodzieży z 1989 r. Jednocześnie w pobliskiej miejscowości wciąż znajduje się pomnik kubańskiego rewolucjonisty Che Guevary.

Jak zrelacjonował o. Marek Raczkiewicz CSsR (redemptorysta), w styczniu 2020 r. W regionalnym dzienniku „La voz de Galicia” pojawiła się wiadomość publiczna o tym, że władze regionalne zamierzają odnowić pomnik Jana Pawła II. Ostatecznie do tego nie doszło, a w marcu bieżącego roku, ten sam dziennik poinformował, że pomnik został usunięty z powodu jego złego stanu technicznego. Na ten stan rzeczy wpływ miał mieć rzekomo upływ czasu oraz tamtejszy klimat. Na miejscu pomnika pozostały jedynie, mało rzucające się w oczy i złożone na ziemi, cztery płyty cokołowe.

Zobacz również: Wiceminister rozwoju zdymisjonowana. Premier Mateusz Morawiecki odwołuje członkinię rządu

Obrońcy pomnika i zwolennicy jego przywrócenia uważają, że władze świadomie przyczyniły się do jego zniszczenia oraz wykorzystały pandemię koronawirusa, aby po cichu usunąć go z Monte del Gozo.

Władze Galicji usunęły pomnik Jana Pawła II, obrońcy wolności, natomiast pomnik komunistycznego zbrodniarza Che Guevary pozostał nietknięty w Oleiros zauważył Francisco José Contreras, tamtejszy polityk i prawnik.

Autorem pomnika jest Brazylijka Yolanda d’Augsburg Rodrigues. Upamiętnia on historyczne IV. Światowe Dni Młodzieży z 1989 r., które miały miejsce w Santiago de Composteli. Przyczyniły się one do ożywienia Szlaku św. Jakuba, przypomniały o chrześcijańskich korzeniach Europy, a także umocniły światowe spotkania młodzieży. Miejsce, na którym stał pomnik, ma teraz zostać przemienione w tzw. zieloną strefę.

Zobacz również: Furgonetki pro-life wrócą na ulice stolicy? Czekamy, aż wojewoda podejmie decyzję ws. uchwały Rady Warszawy

Grupa księży oraz wiernych podejmuje wiele wysiłków o powrót monumentu na dawne miejsce lub co najmniej o umieszczenie go w nowej lokalizacji. Statuę mogliśmy podziwiać na ostatnim odcinku wspomnianego Szlaku św. Jakuba.

Źródło: PCH24.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these