Wyprzedaż – okazja czy chwyt marketingowy?

Wyprzedaże, promocje, okazje. Opowiemy, jak działają wyprzedaże i jak z nich korzystać. Wyprzedaże ubrań – Zara, Reserved.

Okres świąteczny zbliża się wielkimi krokami. Zaraz rozpoczną się coroczne wyprzedaże, które będą kusić licznymi promocjami. Zastanowimy się dzisiaj, czy warto skorzystać z promocji oraz przedstawimy kilka rad, jak unikać błędów podczas polowania na cenowe okazje i jak nie wpaść w pułapkę konsumpcjonizmu. Podpowiemy Wam również, gdzie znajdziecie największe wyprzedaże. Wobec tego, zapraszamy do lektury!

Jak działają wyprzedaże?

Sklepy organizują wyprzedaże, bo chcą się pozbyć towaru, który zalega im w magazynach. Zazwyczaj ma to miejsce przy końcówkach kolekcji, w okolicach świąt i po nowym roku. Najczęściej mamy do czynienia z wyprzedażami ubrań, ale nie tylko. Liczne promocje organizują również sklepy sprzedające sprzęt RTV i AGD oraz inne produkty. Jednym z lepszych momentów na korzystanie z promocji są wyprzedaże organizowane zaraz po Bożym Narodzeniu. Sklepy czyszczą magazyny na koniec roku i przygotowują się do wiosennych kolekcji. Bez wątpienia promocje to okazja na kupienie rzeczy po w dużo tańszych cenach. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie są tak atrakcyjne, jak nam się to wydaje. Zdarza się tak, że sklepy zawyżają ceny produktów lub „naciągają” kupujących na kupowanie dodatkowych rzeczy, które tak naprawdę nie są im potrzebne. Robiąc zakupy na wyprzedażach, dobrze jest je dokładnie przemyśleć i przeanalizować, aby nie wpaść w pułapkę konsumpcjonizmu. 

Niestety wybierając się do sklepu, często podejmujemy decyzje niekoniecznie w pełnej świadomości. Promocje i wyprzedaże są skonstruowane w taki sposób, aby zwabiać do siebie, jak największą ilość klientów. Jest to duże narzędzie marketingowe, które ma za zadanie przyciągnąć, jak najwięcej osób i sprawić, żeby zostawili jak najwięcej pieniędzy. Na większości z nas sam zwrot „wyprzedaż”, „promocja” czy „przecena” robi duże wrażenie. Mimo wszystko jest to okazja dla nas na upolowanie produktów w niższych cenach. Nie zapominajmy jednak, że sklepy też nie mogą być na tym stratne. Będąc w sklepie nasze decyzje są często pochopne, dlatego dzisiaj przedstawimy Wam kilka rad, jak odpowiedzialnie wykorzystywać coroczne wyprzedaże.

Gdzie szukać największych wyprzedaży?

Jak już wspomnieliśmy, największe promocje zazwyczaj organizują sklepy sprzedające ubrania. Co roku wyprzedaże organizuje m.in. reserved. Możemy się tam spotkać z obniżkami nawet do 70%. Często są to końcówki kolekcji, gdzie rozmiary są już dosyć poprzebierane, ale dobra wiadomość jest taka, że wyprzedaże reserved są organizowane również online. Na stronie sklepu znajduje się nawet specjalna zakładka „Special Offer”. Promocji nie zabraknie również w sklepach takich jak: Mohito, Cropp, House, Stradivarius, H&M czy CCC. Duże wyprzedaże organizują również sklepy sprzedające elektronikę np. Media Markt czy Media Expert. Szczegółów najlepiej jest szukać na stronie internetowej tych sklepów. Coraz częściej można się również spotkać z promocjami organizowanymi w dyskontach np. Lidl czy Biedronka.

Wyprzedaże  nie ograniczają się tylko do sklepów stacjonarnych. Sklepy online również przygotowują obniżki dla swoich klientów. Jest to opcja dla osób, które nie lubią spędzać czasu w galerii handlowej czy zwyczajnie nie mają na to czas. W przypadku robienia zakupów przez internet, mamy 14 dni na odstąpienie od umowy (czyli zwrot towaru, jeżeli okaże się nietrafiony).

Wyprzedaże – o czym musisz pamiętać?

Zanim wpadniesz w szał zakupowy, musisz najpierw się zastanowić i wziąć pod uwagę pewne kwestie:

  • Po pierwsze zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz. Sklepy często organizują promocje „2+1” lub np. „kup świecznik, a świeczki dostaniesz gratis” – czasami nie potrzebujemy tych rzeczy. Kupujemy je tylko dlatego, że kuszą nas slogany wyprzedaży. 
  • Najlepiej jest sobie przygotować listę rzeczy, które chcemy upolować na promocjach. Przykładowo – wybierając się na wyprzedaże Zary, dokładnie zastanów się, czego potrzebujesz. Jeżeli chcesz kupić sobie kurtkę, nie wracaj ze spodniami. 
  • Spróbuj skorzystać z ofert sklepów online. Zdecydowana większość sieciówek ma swoje sklepy internetowe, gdzie też można skorzystać z licznych promocji. Robienie zakupów przez internet pozwala Ci dokładnie przemyśleć swoją decyzję – nie podejmiesz jej pochopnie w sklepie.
  • Porównaj ceny – w internecie znajdziesz dużo porównywarek. Może się okazać, że promocja, z której chcesz skorzystać, tak naprawdę nie jest promocją. Porównywarki pomogą Ci znaleźć dany produkt w najniższej cenie. 
  • Zanim ruszysz na zakupy, zastanów się, jaki masz budżet. Staraj się go nie przekroczyć. 
  • I ostatnie – pod żadnym pozorem nie wybieraj się na zakupy do sklepów stacjonarnych np. galerii handlowej, jak nie wiesz, czego potrzebujesz. Najprawdopodobniej wydasz wtedy dużo pieniędzy na niepotrzebne rzeczy.

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these