propolski.pl: Polonizacja Vivusa. Menedżerowie odkupili biznes od rosyjskiego oligarchy

Polonizacja Vivusa. Menedżerowie odkupili biznes od rosyjskiego oligarchy

Vivus to jedna z lepiej znanych firm pożyczkowych. Jak się okazuje, teraz zmieniła swojego właściciela. Menedżerowie odkupili biznes od grupy, która powiązana jest z rosyjskim oligarchą. Ten nie śpieszył się do sprzedaży.

Gazeta „Puls Biznesu” informuje, że przekonał go jednak konkretny argument, a w zasadzie realna obawa. Jak się okazuje, w związku z przegłosowaną ustawą sankcyjną, która ma uderzać w rosyjski kapitał, polski rząd mógłby wkrótce zamrozić aktywa spółki.

Ze względu na powiązania z rosyjskim oligarchą Olegiem Bojką Vivus wiele razy był wyśmiewany — głównie za sprawą prawicowych mediów. Zdaniem dziennika, we wtorek w Rydze podpisano umowę sprzedaży Vivusa Finance.

— Transakcja została przeprowadzona w drodze tzw. management buy out — podkreślono.

Wyjaśniono, że obecnie jedynym nabywcą jest Ewa Wenerowicz, która zarządza Vivusem od 2016 r.

— Pozostali menedżerowie — ma to być 5-6 osób — wykonują obowiązki w ramach działalności gospodarczej i muszą najpierw wystąpić do regulatora o uzyskanie odpowiednich zezwoleń — dodaje gazeta.

— Oleg Bojko skutecznie krył się w łańcuszku spółek prowadzącym do Polski. Nie brylował w mediach jak Roman Abramowicz. Informacji o nim jest mało, a nieliczne dostępne trudno zweryfikować. Jak pisze gazeta, jego fortuna powstała w latach 90. dzięki bliskim relacjom z „familią”, czyli stronnictwem Borysa Jelcyna. Odnalazł się też pod rządami Władimira Putina, w czym pomogła mu bliska znajomość z Igorem Szuwałowem, pierwszym wicepremierem w rządzie Dymitra Miedwiediewa, a od 2018 r. prezesem państwowego VEB Banku — relacjonowano.

Wiadomo, że majątek Olega Bojki wyceniany jest przez „Forbesa” na ponad 3 mld dol. Polska spółka była jednym z ważniejszych aktywów w grupie 4Finance.

— Gdyby nie wojna w Ukrainie, Vivus dalej należałby do 4Finance. Mocny sygnał, że jest inaczej, nadszedł 28 lutego, kiedy ZPP wykluczył Vivusa ze swoich szeregów. Polonizacja Vivusa jest drugą tego typu operacją w sektorze bankowym — zakończono. Przypomnijmy, że marcu 2019 r. Kruk kupił od Brytyjczyków firmę Wonga.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Niemieckie media: Zełenski osiągnął efekt odwrotny od zamierzonego

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Rosyjski terror. Żywcem pogrzebani wpierw wykopali sobie groby

źródło: forsal.pl, interia.pl, pb.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these