Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk z Noblem. „Jest najlepszym dowodem na wolność i demokrację w dyktaturze PiS”

Pisarka Olga Tokarczuk została laureatką literackiej nagrody Nobla za rok 2018. Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała Polce zaległe wyróżnienie, gdyż przed rokiem miał w niej miejsce skandal obyczajowy. To pierwsza taka prestiżowa nagroda dla Polski od blisko 23 lat.

Olga Tokarczuk zdobyła Literackiego Nobla „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”, jak uzasadniło szwedzkie gremium. Urodzona 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie Tokarczuk dołączyła tym samym do czworga poprzednich uhonorowanych Polaków – Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Tokarczuk ukończyła wydział psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Potem pracowała przez jakiś czas jako psychoterapeutka, a następnie poświęciła się karierze pisarskiej. Do największych bestsellerów pisarki należą „Bieguni”, „Księgi jakubowe”, „Prawiek i inne czasy” oraz „Dom dzienny, dom nocny”.

W 2007 otrzymała Literacką Nagrodę Nike, a w 2018 zdobyła Międzynarodową Nagrodę Bookera. Tokarczuk mieszka obecnie we Wrocławiu. Może pochwalić się 17 publikacjami – są wśród nich powieści, eseje, zbiory opowiadań oraz scenariusze filmowe. Na podstawie książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych” Agnieszka Holland nakręciła kontrowersyjny obraz „Pokot”, w którym nie brakowało politycznych komentarzy, szczególnie ostrych wobec rządów ówczesnego ministra środowiska Jana Szyszko. Nawet teraz trudno nie dostrzec upolitycznienia sukcesu artystki.

— A ja uważam, że to świetnie, że Polka zdobyła Nobla. I guzik mnie interesuje, że to feministka. Pisze, pracuje, wydaje w Polsce… Co jest najlepszym dowodem na wolność i demokrację w „dyktaturze PiS” — napisała internautka w nieco sarkastycznym tonie, odnosząc się do często przywoływanej przez opozycję narracji, jakoby w Polsce wolność słowa i przekonań nie istniały lub były zagrożone.

Z kolei tegoroczną nagrodę przyznano Austriakowi Peterowi Handke. Tutaj Szwedzka Akademia Nauk uzasadniła swój wybór „wpływową pracą, która wraz z językową pomysłowością zgłębiła peryferie i specyficzność ludzkiego doświadczenia”.

źródło: TVP Info

About the Author

Malicki Jan

Wspieram polskie sprawy i opowiadam się po stronie wolności. Chętnie oddaję się urokom rozrywki cyfrowej i jestem na bieżąco z platformą Xbox i Playstation.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these