propolski.pl: Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiada na działania Izraela. Zdecydowane kroki polskiego MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiada na działania Izraela. Zdecydowane kroki polskiego MSZ

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiedziało na „nieuzasadnione” działania dyplomatyczne Izraela. Resort zapowiedział, że ambasador RP w Izraelu pozostanie w kraju, a wyjazd zastępcy ambasadora będzie tymczasowo wstrzymany.

W sobotę, jako reakcję na podpisanie przez prezydenta Dudę nowelizacji ustawy o Kodeksie Postępowania Administracyjnego, izraelski minister spraw zagranicznych Jair Lapid poinformował, że Polska „zaaprobowała nie po raz pierwszy niemoralną, antysemicką ustawę”. Lapid wyjaśnił, że polecił chargé d’affaires ambasady w Warszawie wrócić do kraju, a także, aby nowy ambasador Izraela w Polsce, który miał wyjechać do polskiej stolicy pozostał w Izraelu. Jak podała agencja Reutera, minister Lapid zasugerował ambasadorowi Polski w Izraelu, aby przedłużył sobie wakacje i nie wracał do kraju urzędowania.

Zobacz również: Lapid w ciągłym amoku. Padają kolejne ostre oskarżenia. „Dawno minęły czasy, kiedy Polacy krzywdzili Żydów bez konsekwencji”

W reakcji na ostatnie nieuzasadnione działania państwa Izrael, w tym bezpodstawną decyzję ws. obniżenia poziomu relacji dyplomatycznych z Rzecząpospolitą Polską, a także nieakceptowalne wypowiedzi izraelskiego Ministra Spraw Zagranicznych i innych członków tamtejszego rządu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że Ambasador RP w Izraelu do odwołania pozostanie w kraju — napisało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

MSZ poinformowało, że decyzja co do stałego poziomu reprezentacji dyplomatycznej RP w Izraelu zostanie podjęta w najbliższych dniach:

Ponadto, mając na uwadze zasadę symetrii obowiązującą w stosunkach dwustronnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wstrzymuje planowany na ten tydzień wyjazd osoby już desygnowanej na stanowisko zastępcy ambasadora w Izraelu. Do kierowania Ambasadą RP w Tel Awiwie wyznaczony zostanie tymczasowo inny pracownik placówki dodał polski MSZ w komunikacie.

Premier Morawiecki oświadczył w niedzielę, że decyzja o obniżeniu rangi dyplomatycznej jest bezpodstawna i wręcz nieodpowiedzialna, a „słowa Jaira Lapida, ministra spraw zagranicznych i premiera-alternata, budzą oburzenie każdego uczciwego człowieka”.

— nikt, kto zna prawdę o Holokauście i cierpieniach Polski w czasie II wojny światowej, nie może godzić się na taki sposób prowadzenia polityki — dodał.

Zobacz również: Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostro o działaniach Izraela: „Na kłamstwa będziemy reagować zdecydowanie”

Wykorzystywanie tej tragedii na potrzeby partyjnych interesów jest karygodne i nieodpowiedzialne. Jeżeli rząd Izraela nadal będzie w ten sposób atakował Polskę, będzie to miało również bardzo negatywny wpływ na nasze relacje, zarówno dwustronne, jak i te na forach międzynarodowych ostrzegał premier Morawiecki.

Szef rządu RP przekazał w niedzielę, że podjął decyzję o bezpiecznym transporcie do ojczyzny dzieci polskiego ambasadora RP w Izraelu. Rodzina ambasadora Marka Magierowskiego przyleci więc do Polski samolotem rejsowym.

Polski resort spraw zagranicznych swoje działania zapowiedział już w sobotę. „Kroki podjęte przez Izrael bardzo poważnie szkodzą naszym relacjom. Rząd RP podejmie odpowiednie działania polityczne i dyplomatyczne, mając na uwadze zasadę symetrii obowiązującą w stosunkach dwustronnych” zapowiedziało w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Nowelizacja Kpa wynika z konieczności dostosowania prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed sześciu lat. W maju 2015 roku Trybunał orzekł, że przepis kodeksu w ówczesnym brzmieniu pozwalający wnieść o nieważność decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa nawet kilkadziesiąt lat po tej decyzji jest niekonstytucyjny.

Zobacz również: Szewach Weiss chce wyłudzić pieniądze od Polski dla Żydów. Waszczykowski ostro odpowiada

Nowelizacja Kodeksu Postępowania Administracyjnego poprawia przepisy nakazujące uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu „rażącego naruszenia prawa” bez względu na fakt, jak dawno ją wydano. Nowe przepisy mówią m.in., że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej, niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zanegowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia. Ma to utrudnić rzekomo żyjącym 120140-latkom przejmowanie kamienic na terenie naszego kraju.

Źródło: niezależna.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these