propolski.pl: Sprzeciwił się kłamstwu o obozie zagłady w Treblince

Brawo! Młody patriota sprzeciwił się kłamstwu o obozie zagłady w Treblince [WIDEO]

Muzeum Powstania Warszawskiego przedstawiło sylwetkę Jakuba Vaugona, który w 2017 r. na lekcji historii we francuskim gimnazjum sprzeciwił się stwierdzeniu zawartemu w podręczniku, które mówiło o tym, że Polacy w obozie zagłady w Treblince pomagali Niemcom w ludobójstwie Żydów.

Jak się okazuje młody człowiek pomimo wielu przeciwności losu, wywalczył sprostowanie i przeprosiny od wydawcy. Sprawa została wyciągnięta na światło dzienne i opisana na Facebooku przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zobacz również: Palikot publikuje listę przemyśleń i komentuje powrót Tuska : „Nie wraca, aby się nachapać”

— Jakub Vaugon — dziewiętnastolatek z polsko-francuskiej rodziny mieszkającej w Paryżu. W 2017 roku na lekcji historii we francuskim gimnazjum zaprotestował przeciwko stwierdzeniu zawartemu w podręczniku, mówiącemu o tym, że Polacy w obozie zagłady w Treblince pomagali Niemcom w ludobójstwie Żydów i więźniów innych narodowości — czytamy.

Jakub mając wsparcie swoich najbliższych zdementował nieprawdziwe informacje i wywalczył sprostowanie oraz przeprosiny od wydawcy publikacji. Do wpisu dołączono krótkie nagranie, na którym widać życie codzienne nastoletniego patrioty.

Obóz zagłady w Treblince został wybudowany przez Niemców w 1942 roku w pobliżu karnego obozu pracy i zajmował 17 ha ziemi. Otaczało go wysokie ogrodzenie wykonane z drutu kolczastego. Jego początek powiązany był z „Akcją Reinhard”, mającą za zadanie fizyczną likwidację ludności żydowskiej. Pracę obozu nadzorowało ok. 40 Niemców i Austriaków oraz pokaźna grupa strażników — około 100-120 osób, pochodzenia głównie ukraińskiego.

Zobacz również: Dr Grzesiowski przepowiada czwartą falę. Podał konkretną datę

Pierwszy transport miał miejsce 23 lipca 1942 roku — znaleźli się w nim Żydzi z getta warszawskiego. Kolejne pochodziły w terenów okupowanej Polski oraz z Niemiec, Austrii, Francji, Czechosłowacji oraz ZSRS. Więźniowe, którzy znaleźli się w obozie wiedzieli, że jedyną szansą na uratowanie i ucieczkę będzie zorganizowanie zbrojnego powstania. Historycy szacują, że w Treblince śmierć poniosło nawet 900 tys. osób. Większość z nich – 760 tys. pochodziła z terenów polskich.

Obóz zagłady w Treblince był największym w Generalnym Gubernatorstwie, a zarazem drugim po Auschwitz-Birkenau w okupowanej Europie.

Powstańcy czasu pokoju: Jakub Vaugon

Jakub Vaugon – dziewiętnastolatek z polsko-francuskiej rodziny mieszkającej w Paryżu. W 2017 roku na lekcji historii we francuskim gimnazjum zaprotestował przeciwko stwierdzeniu zawartemu w podręczniku, mówiącemu o tym, że Polacy w obozie zagłady w Treblince pomagali Niemcom w ludobójstwie Żydów i więźniów innych narodowości. Mimo braku przychylności ze strony szkoły Jakub, przy wsparciu rodziców, wywalczył sprostowanie i przeprosiny od wydawcy publikacji, w której znalazły się nieprawdziwe informacje. Jakub był jednym z nominowanych w IX edycji Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”. Jeśli znasz ludzi, którzy tak jak on dokonują niezwykłych rzeczy dla innych, zgłoś ich do X edycji Nagrody. Wypełnij formularz: https://bit.ly/3fNFS2n

Opublikowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego Czwartek, 3 czerwca 2021

źródło: niezalezna.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these