propolski.pl: Andrzej Duda o uchwaleniu Konstytucji

Andrzej Duda o Konstytucji 3 Maja. Wzmianka pojawiła się w zagranicznej prasie. „To wielkie święto dla Polaków i Litwinów” [WIDEO]

Prezydent Andrzej Duda w jednym z artykułów włoskiego dziennika „Il Messaggero” uroczyście nawiązał do 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja. Napisał, że kierowała się ona zasadami, które do dziś postrzegane są za prawdziwe fundamenty europejskiego ładu. Dodał, że chodzi przede wszystkim o wolność, równość, solidarność i poszanowanie godności każdego człowieka.

Słowa prezydenta ukazały się w węgierskim dzienniku „Magyar Hirlap” oraz kilku innych mediach w różnych krajach.

— Jej dziedzictwo, „zawarta w niej myśl ustrojowa oraz wolnościowe, demokratyczne przesłanie to ogromnie ważna część dorobku europejskiego. Dlatego przypadająca w tym roku 230. rocznica ustanowienia tej konstytucji powinna być inspirującym świętem dla całej współczesnej Europy” — mówił Andrzej Duda dodając, że „wielkie akty ustrojowe często bywają efektem przesilenia politycznego czy kulturowego, owocem wnikliwego namysłu nad jasnymi i ciemnymi stronami dotychczasowego biegu dziejów”.

Polityk podkreślił, że najważniejszym jest, „aby mądrze naprawiać, a nie totalnie burzyć, kierując się myśleniem utopijnym, oderwanym od realiów historii”.

— Nowego porządku nie da się arbitralnie zadekretować na papierze; musi być on wyprowadzony z autentycznych ludzkich doświadczeń, tęsknot i dążeń. Wrogowie wolności uznali, że nowoczesna, wolnościowa Konstytucja 3 maja jest dla nich zagrożeniem. Absolutystyczna imperialna Rosja, przy wsparciu Prus, wywołała wojnę o konstytucję i zrobiła wszystko, aby zniszczyć jej dorobek. Ale dzieło Konstytucji 3 maja przetrwało — kontynuował prezydent RP.

Zobacz również: Jachira przeprowadziła sondaż dotyczący Funduszu Odbudowy. Wyniki okazały się dla niej sporym szokiem

Andrzej Duda nie szczędził wiele pozytywnych słów twierdząc, że dziedzictwo Konstytucji 3 maja składa się na „najwspanialszy europejski dorobek”.

Zdaniem Andrzeja Dudy najważniejszym wspólnym wyzwaniem jest „deficyt demokracji, niedoskonałe artykułowanie obywatelskiego przedstawicielstwa w kierowaniu decyzjami Unii Europejskiej”.

Co znalazło się w dalszej części artykułu? Prezydent Duda napisał, że ustawa z 1791 roku „kierowała się zasadami, które do dzisiaj niezmiennie traktujemy jako podwaliny europejskiej cywilizacji i europejskiego ładu: poszanowaniem godności ludzkiej, wolności, równości i solidarności”.

— To wielkie święto dla Polaków i Litwinów, dla wszystkich narodów Europy Środkowo-Wschodniej, które stworzyły dorobek dawnej Rzeczypospolitej; to także nasze wspólne, europejskie święto. Niech będzie inspiracją do budowania jeszcze lepszej, zintegrowanej Europy — apelował prezydent RP.

Zobacz również: Prof. Krzysztof Simon o weselach i komuniach: Niech od razu połączą to z pogrzebami

źródło: wpolityce.pl, onet.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these